הר ביטוחים

בעיית כפל הביטוחים, מלווה את ענף הביטוח מזה שנים רבות. כפל ביטוחים הוא מצב, בו נרכשים מספר ביטוחים, ממספר חברות ביטוח שונות, אך יש בכמה מהם, כיסוי זהה על רכיב ביטוחי מסוים. במצב כזה, המבוטח אומנם משלם על מספר פוליסות, אך במקרה של תביעה אין כפילויות, והוא יקבל את הפיצוי רק מביטוח אחד. אתר "הר ביטוח" שהוקם על ידי רשות ההון, ביטוח וחיסכון של משרד האוצר, נועד לעזור לצרכן לעשות סדר בביטוחים.

 

נתוני ביטוחים בישראל

על פי נתוני משרד האוצר, עולה כי אזרח ישראלי רוכש בממוצע, 4 מוצרי ביטוח במהלך חייו. הביטוחים הנפוצים הם: ביטוח בריאות, דירה, רכב, חיים ועוד. ההיקף הכספי של כל מוצרי הביטוח, הנרכשים על ידי כלל הציבור בישראל, עומד על למעלה מ- 35 מיליארד ₪, לשנה.

 

כפל ביטוחים

כפל ביטוחים, הוא מצב בו למבוטח קיימות מספר פוליסות ביטוח, ממספר חברות ביטוח שונות, עבור מקרה ביטוח אחד. המבוטח משלם את הפרמיות לחברות הביטוח השונות, אך במקרה של תביעה, יוכל לתבוע רק חברת ביטוח אחת ולקבל תשלום אחד. מצב זה גורם להפסד כספי רב של המבוטח, אך לא להפסד כספי של חברת הביטוח, ולמעשה אף גורם להן לרווח.

 

מקרים של כפל ביטוחים

כפל ביטוחים נפוץ במספר ביטוחים, לדוגמה, ביטוח דירה: דירה המבוטחת על ידי ביטוח הקיים במסגרת המשכנתא. במקרה כזה, במידה והלקוח מעוניין במעבר לביטוח אחר, מסיבה כלשהי, אך לא מפסיק את הביטוח הקיים – נוצר כפל ביטוחים. 

 

דוגמה נוספת

דוגמה נוספת, היא ביטוחי בריאות: בישראל, יש חובת ביטוח בריאות ממלכתי, לכל אזרח, על פי חוק. רוב האזרחים מבטחים את עצמם, גם בביטוחי בריאות משלימים, המוצעים דרך קופות החולים השונות. בנוסף על כך, יש כאלו המבוטחים בביטוח בריאות קבוצתי דרך מקום העבודה, ויתרה מזאת, גם מבטחים את עצמם בביטוח בריאות פרטי.

 

מדוע נגרם כפל ביטוחים

כפל ביטוחים, נגרם על ידי המבוטח שמאמין, ללא הבנה ביטוחית נרחבת, כי תוספת של ביטוחים, מבטחת אותו באופן מושלם. המבוטח מאמין גם, שתוספת של ביטוח, תפצה אותו במקרה של תביעה, ביותר כסף. האזרח הרגיל שאינו מבין בתחום הביטוחים, אינו בודק לעומק את הביטוח, ואינו יודע בדיוק מהן אפשרויות הכיסוי הקיימות.

במקרים רבים גם חברות הביטוח עצמן, דוחפות למבוטח ביטוחים נוספים. לעיתים, דוחפות חברות הביטוח למבוטח, ביטוחים שאין לו בהם צורך, וכאלו שלעיתים אף סוכן הביטוח עצמו – אינו יודע בדיוק מה הפוליסה שלהם כוללת.

 

בדיקת כפל ביטוחים

קיימות מספר אפשרויות, לבדיקת כפל ביטוחים על ידי אזרחים. כניסה עצמאית, לאזור האישי, באתר חברות הביטוח השונות בהן מבוטח האזרח, מאפשרת בדיקה של רכיבי הביטוח. ניתן לקבל ייעוץ עבור כפל ביטוחים, גם מסוכן ביטוח. סוכן יכול לפרט את הביטוחים הקיימים ולהצביע על הכפילויות – אם קיימות. סוכן יכול גם, להמליץ איזה מהביטוחים כדאי לשמור ועל איזה מהם ניתן לוותר. לבסוף, בדיקה של כפל ביטוחים, יכולה להיעשות באתר הר הביטוח, שהוקם בדיוק לשם כך.

 

אתר "הר ביטוח"

הר ביטוח הוא אחד משלושה אתרים, שעלו למרשתת, מטעם משרד האוצר: "הר הכסף" וכן "המסלקה הפנסיונית". אתר הר ביטוח הוא מנוע חיפוש חינמי, לאיתור פוליסות ביטוח. בכניסה לאתר, תתבקשו להכניס מספר זהות, גם במקרה של אדם שנפטר, והאתר ימצא את כל הפוליסות הרשומות על מספר זהות זה. 

 

דף התוצאות

בתום החיפוש בהר ביטוח, מתקבל דף תוצאות, המכיל את רשימת כל הביטוחים הקיימים עבור מספר הזהות, שהוכנס למערכת. דף התוצאות, מציג עבור כל סוג הביטוח, גם את תקופת הביטוח שלו, המחיר ששולם על הפוליסה, ובאיזה חברת ביטוח קיים הביטוח. 

בעזרת מחשבונים הקיימים באתר, ניתן לערוך השוואה בין הפוליסה הקיימת, ובין הצעות דומות של חברות ביטוח אחרות. 

במקרה והבדיקה נערכת על מספר זהות של אדם שנפטר, שניתן לבטל את הפוליסות הקיימות על שמו, מול חברת הביטוח. כמו כן, כל שינוי בפוליסות הקיימות, נעשה גם הוא מול חברות הביטוח.

 

סוגי הפוליסות בהר ביטוח

החיפוש בהר ביטוח, יניב תוצאות לגבי מספר אפשרויות ביטוח:

 

ביטוח חובה

ביטוח המכסה נזקים גופניים, שנגרמו לכל הנפגעים מתאונת דרכים, בגלל הרכב המבוטח.

 

ביטוח רכב מקיף וביטוח צד ג'

ביטוח המכסה נזקים שנגרמו לרכב או לצד שלישי, עקב השימוש ברכב המבוטח.

 

ביטוח חיים

עם או בלי חיסכון. ביטוח חיים עם חיסכון פנסיוני, יופיע באתר הר הכסף.

 

ביטוח בריאות

פרטי או קבוצתי.

 

ביטוח למקרה מוות ללא חיסכון

פוליסת זו קיימות גם במשכנתא, ומעניקה למוטבים של המבוטח שנפטר, את סכום הביטוח.

 

ביטוח מקיף לדירה

פוליסה המכסה נזקים שנגרמו למבנה ולתכולתו.

 

ביטוח מקיף לבית עסק

פוליסה המכסה נזקים שנגרמו לבית עסק ולתכולתו.

 

מקרה של כפל ביטוחים

במקרה וקיים כפל ביטוחים, בדף התוצאות שהנפיקה מערכת הר ביטוח, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע. באופן זה, תתאפשר בדיקה מקצועית של הביטוחים, כך שהביטול יהיה רק במקרה ונמצאו שני ביטוחים זהים לחלוטין. זאת, כדי להבטיח שלא תהיה פגיעה במבוטח.

 

מגבלות הר ביטוח

מערכת הר ביטוח, מייצרת שקיפות מלאה לטובת המבוטח, אך קיימות בה מספר מגבלות שכדאי להכיר. הנתונים הקיימים במערכת הר ביטוח, מתעדכנים אחת לחודש, על ידי חברות הביטוח. חברות הביטוח מזרימות לאתר, נתונים מעודכנים, אולם, במידה ונרכשה פוליסת ביטוח בסמוך לעדכון, פרטיה יתעדכנו רק בעדכון הבא – כלומר כעבור חודש. מידע ביטוחי מעודכן לחלוטין, ניתן לברר באזור האישי של חברת הביטוח. 

בנוסף, באתר הר ביטוח עצמו, לא ניתן לעשות כל פעולה, מלבד צפייה בנתונים הקיימים של הביטוחים שנרכשו. כל פעולה של שינוי או ביטול של ביטוח, נערכת מול חברת הביטוח עצמה.

 

המלחמה של רשות ההון בכפל הביטוחים

השימוש הניכר, שנעשה במערכת הר ביטוח על ידי אזרחי ישראל, מצביע על הצורך האמיתי של הציבור לדעת על אלו ביטוחים הוא משלם, והאם קיים כפל ביטוחים. בעתיד, מתכוונת רשות שוק ההון של משרד האוצר, לחייב כל רכישה של ביטוח, בהליך מסודר של בירור והתאמת הצרכים למבוטח. בדיקה זו, תכלול גם שימוש, במערכת הר ביטוח. בנוסף, בכוונת רשות ההון, גם לאסור על חברות ביטוח וסוכני ביטוח, למכור מוצר ביטוח כפול לאזרח אלא אם הצהיר על כך האזרח, באופן מודע.

 

לסכום

אתר הר ביטוח הוא מנוע חיפוש חינמי, לאיתור פוליסות ביטוח, בעזרת הכנסת מספר זהות, גם של אדם שנפטר. החיפוש מניב דף תוצאות, המציג עבור כל סוג ביטוח, את תקופת הביטוח שלו, המחיר ששולם, ובאיזה חברת ביטוח הוא נמצא. באופן זה, ניתן לראות האם קיים כפל ביטוחים – כלומר, מצב בו למבוטח קיימות מספר פוליסות ביטוח, ממספר חברות שונות, עבור מקרה ביטוח אחד. אולם, במקרה של תביעה, יוכל המבוטח לתבוע רק חברת ביטוח אחת ולקבל תשלום אחד. למערכת הר ביטוח קיימות מספר מגבלות: הנתונים במערכת מתעדכנים אחת לחודש, על ידי חברות הביטוח. בנוסף, באתר עצמו, לא ניתן לעשות כל פעולה, מלבד צפייה בנתונים הקיימים.

פוסטים נוספים

הר הביטוח - סוגי הביטוחים שניתן לאתר

הר הביטוח – סוגי הביטוחים שניתן לאתר

ניווט בעמודנתוני ביטוחים בישראלכפל ביטוחיםמקרים של כפל ביטוחיםדוגמה נוספתמדוע נגרם כפל ביטוחיםבדיקת כפל ביטוחיםאתר "הר ביטוח"דף התוצאותסוגי הפוליסות בהר ביטוחביטוח חובהביטוח רכב מקיף וביטוח צד

קרא עוד>>
בוחרים ביטוח? הצעד הראשון עם הר הביטוח

בוחרים ביטוח? הצעד הראשון עם הר הביטוח

ניווט בעמודנתוני ביטוחים בישראלכפל ביטוחיםמקרים של כפל ביטוחיםדוגמה נוספתמדוע נגרם כפל ביטוחיםבדיקת כפל ביטוחיםאתר "הר ביטוח"דף התוצאותסוגי הפוליסות בהר ביטוחביטוח חובהביטוח רכב מקיף וביטוח צד

קרא עוד>>
הר הביטוח - להימנע מכפל ביטוחים

הר הביטוח – להימנע מכפל ביטוחים

ניווט בעמודנתוני ביטוחים בישראלכפל ביטוחיםמקרים של כפל ביטוחיםדוגמה נוספתמדוע נגרם כפל ביטוחיםבדיקת כפל ביטוחיםאתר "הר ביטוח"דף התוצאותסוגי הפוליסות בהר ביטוחביטוח חובהביטוח רכב מקיף וביטוח צד

קרא עוד>>
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן